המחלקה לילדים ונוער בסיכון

לפי נתונים ארציים בין 10-20% מקרב בני הנוער בכל המגזרים, מתנהגים התנהגויות סיכוניות כגון נשירה סמויה וגלויה מבית הספר, שימוש בסמים, ונדליזם, התנהגות מינית לא מותאמת ועוד. מטה בנימין אינה שונה מכלל זה .

כידוע, התנהגויות סיכונית של נער או נערה משפיעה על מעגלים נרחבים המקיפים אותם, החל מבני משפחותיהם הקרובים אחים והורים, דרך קבוצת השווים והקהילות. השפעה זו איננה השפעה לחיוב.

יעודה של המחלקה לחינוך ילדים ונוער בסיכון, על מדוריה ותוכניותיה השונות היא לצמצם את מספר ההתנהגויות הסיכוניות המתרחשות בקרב בני נוער בבנימין ולעצור את בני הנוער הנמצאים כבר בסיכון מלהגיע למצבים קשים עוד יותר. יעוד זה מושג כל ידי שילוב כוחות מול כל הגורמים הקיימים ובכל הכלים והשיטות האפשריות שלהם רלבנטיות להתנהגות הסיכונית של נבי הנוער.

על פי תפיסת העולם של המחלקה יש לטפל בבני הנוער, עד כמה שניתן, בתוך סביבתם הטבעית מבלי להבחין אותם משאר בני הנוער ומבלי לתייג אותם באופן שפוגע בדימויים העצמי ובסיכוייהם להשתלב בחברה הישראלית.

מאמץ זה המושקע על ידי המחלקה בבני הנוער ובהוריהם, משפיע לטובה באופן ישיר ובאופן עקיף על בריאותן הנפשית והחברתית של הקהילות בבנימין.

היחידה לקידום נוער

טיפול בבני נוער בגילאי 14-18 אשר נשרו ממסגרות החינוך הפורמליות או המתקשים לתפקד ולהסתגל בתוכן (נשירה סמויה). המענים המוצעים כוללים שירותים חינוכיים-טיפוליים למימוש הפוטנציאל בתחום ההשכלה, התעסוקה, בשירות הצבאי והלאומי, תרומה לקהילה ובמניעת התנהגויות סיכון. לנוער המנותק, מוצעת תכנית השלמת השכלה מותאמת אישית, במסגרת תכנית היל"ה, במגוון מסלולי לימוד בדרך לבגרות. ליווי פרטני וקבוצתי.

יחידת האיתור

עבודת רחוב על ידי צוות מאתרים מקצועי, צוות יחידת האיתור מסתובב ביישובים, בחופים ובמרכזי בילוי בהם שוהים בני הנוער. מאתרים את בני נוער הנמצאים על רצף הסיכון, יצירת קשר וחיבורם למענים רלוונטיים בקהילה

תכנית נוחם

תכנית הנותנת מענה לבני נוער וצעירים על רצף הסיכון ביישובים חרדיים. איתור טיפול וליווי, עבודה קבוצתית ופרטנית, קורסים מקצועיים וחיבור למענים בקהילה.

מרכז עד"י

מסגרת יומית עבור נערות וצעירות הנמצאות במצבי סיכון ומצוקה. המרכז נועד למלא את החסר עבור אותן נערות במסגרות קהילתיות אחרות, ומשמש כחלופה למסגרת חינוכית או לסידור חוץ ביתי. מרכז עד"י פועל חמישה ימים בשבוע, משעות הבוקר עד הערב. הבנות מקבלות ליווי פרטני וקבוצתי על ידי נשות מקצוע. הבנות משלימות 12 שנוות לימוד ובגרויות במרכז דרך תכנית היל"ה של היחידה לקידום נוער.

מועדוניות לילדים בסיכון

מסגרת חינוכית-טיפולית משלימה לאחר שעות הלימודים, לילדים בכתות א-ה. מטרת המועדוניות לקדם את מצבו הרגשי, התנהגותי, חינוכי וחברתי של הילד. המועדוניות מציעות מגוון פעילויות חברה והעשרה, ספורט, עזרה בשיעורי בית, טיפוח הרגלי למידה, הרגלי סדר וניקיון והרגלי חיים בסיסיים נוספים. כמו כן מוצע טיפול רגשי במידת הצורך, מתקיים קשר עם הורים וקבוצת הורים בנושאי הורות.

בית חם

"בית חם" הינה מסגרת טיפולית משלימה עבור נערים ונערות הלומדות במסגרת פורמלית. בית חם פועל שלושה ימים בשבוע בשעות אחר הצהריים ערב, מדובר במסגרת המעניקה מרחב מוגן בו מתקיים שיח טיפולי פרטני וקבוצתי, פעילות חברתית ולימודית.

מנהלת המחלקה

אביטל שלם

טלפון

0527906120

דוא"ל

itur@m.binyamin.org.il

מנהלת קידום נוער

רחלי ירדן

טלפון

050-7061536

דוא"ל

Noar20@m.binyamin.org.il

מנהל תוכנית נוח"ם

ישראל מאיר כהן

טלפון

050-5952868

דוא"ל

noar21@m.binyamin.org.il

מנהל יחידת האיתור

אמיתי סטיסקין

טלפון

052-6070524

דוא"ל

amitays@m.binyamin.org.il